Ο Michael van der Mark με Pata Honda CBR600RR πρωταθλητής

By  |  0 Comments

O αναβάτης της ομάδος Pata Honda Michael van der Mark οδηγώντας μία Honda CBR 600 RR κατέκτησε το παγκόσμιο πρωτάθλημα 2014 FIM World Supersport , μετά την επικράτηση του στον ένατο αγώνα της χρονιάς στην πίστα του Jerez στην Ισπανία .

Ξεκινώντας από την pole position , ο 21 χρονος Ολλανδός αναβάτης πραγματοποίησε μία πολύ καλή εκκίνηση . Σε όλο τον αγώνα των 19 γύρων, είχε έντονο συναγωνισμό από τους άλλους δύο διεκδικητές του τίτλου, τον Jules Cluzel , ο οποίος έπρεπε να τερματίσει εμπρός από τον van der Mark για να κερδίσει τον τίτλο του πρωταθλητή και τον Florian Marino , ο οποίος τερμάτισε τελικά στην τ ρίτη θέση . Ο Γάλλος αναβάτης Jules Cluzel , αν και πίεσε πολύ σκληρά για την πρώτη θέση είχε έξοδο στον πρωτελευταίο γύρο, δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στον Van der Mark να τερματίσει στην πρώτη θέση και να κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Η νίκη αυτή ήταν η π έμπτη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Supersport για τον Van der Mark , γεγονός που του έδωσε προβάδισμα 76 βαθμών με δυο αγώνες να υπολείπονται για το τέλος της σεζόν. Ο φετινός τίτλος είναι ο 10 ος για την ομάδα Ten Kate Honda Racing και ο 10 ος για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κατασκευαστών στην κατηγορία Supersport με μία πολύ αξιόλογη μοτοσυκλέτα όπως είναι η Honda CBR 600 RR .

Ο δεύτερος αναβάτης της ομάδος Pata Honda , Lorenzo Zanetti , ξεκίνησε από τη δεύτερη θέση και τερμάτισε τελικά στην έκτη θέση, με αποτέλεσμα να βρίσκεται στην τέταρτη θέση του πρωταθλήματος .

Ο Πρωταθλητής της κατηγορίας 2014 World Supersport Michael van der Mark μετά τον τερματισμό δήλωσε: «ακόμη δεν μπορώ να το πιστέψω. Ήταν ένα μακρύ ταξίδι για μένα , το οποίο ξεκίνησε πριν από δέκα χρόνια μαζί με το όνειρο μου να γίνω πρωταθλητής . Θα ήθελα να ευχαριστήσω την οικογένεια μου και ειδικότερα τον πατέρα μου για όσα έχει κάνει για μένα και τη μεγάλη βοήθεια και υποστήριξη που μου έχει προσφέρει. Επίσης θέλω να ευχαριστήσω τους χορηγούς μου καθώς επίσης και τ ο ν 80-χρονο εκπαιδευτή μου, ο οποίος φροντίζει για τη φυσική μου κατάσταση. Στη φετινή πρωτάθλημα είχα την τύχη να έχω μία καλοστημένη μοτοσυκλέτα CBR 600 RR , για την οποία δούλεψε πολύ σκληρά ολόκληρη η ομάδα μου από την αρχή της χρονιάς» .

Ο τεχνικός υπεύθυνος της ομάδος Pieter Breddels δήλωσε: « Ο σημερινός αγώνας ήταν πολύ συναρπαστικός από τον πρώτο μέχρι και τον τελευταίο γύρο με πολλές εναλλαγές στην πρώτη θέση ανάμεσα στους τρεις πρώτους αναβάτες. Θ έλω να συγχαρώ ολόκληρη την ομάδα , η οποία έχει δουλέψει πολύ σκληρά όλο το χρόνο προκειμένου να κάνει τη CBR να κινηθεί ταχύτερα.»