• Ο Χόρχε Λορένθο με Ducati, κατέκτησε τη νίκη στον αγώνα του MotoGP στην Καταλωνία
  • Ο Ισπανός αναβάτης της Ducati έκανε έναν εντυπωσιακό αγώνα, τερματίζοντας περισσότερο από 4 δευτερόλεπτα μπροστά από το Μαρκέθ, αναβάτη της Honda
  • Η νίκη στη Βαρκελώνη ήρθε 2 εβδομάδες μετά την 1η θέση στο GP Ιταλίας
  • Ο άλλος αναβάτης της Ducati, Ιταλός Αντρέα Νοβιτσιόζο, ήταν σε θέση βάθρου μέχρι τη στιγμή που είχε μία πτώση που τον οδήγησε σε εγκατάλειψη

Δύο εβδομάδες μετά τη νίκη του στην Ιταλία, ο Χόρχε Λορένθο, αναβάτης της Ducati, ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου και στην Καταλωνία. Στο GP που έγινε στη Βαρκελώνη, μπροστά σε περισσότερους από 90.000 θεατές, ο αναβάτης από τη Μαγιόρκα εκκίνησε από την 1η θέση έχοντας κάνει τον καλύτερο χρόνο στα δοκιμαστικά. Η εκκίνησή του δεν ήταν η ιδανική και βρέθηκε στην 3η θέση μετά την 1η στροφή. Με το τέλος του πρώτου γύρου ο Λορένθο πέρασε εντυπωσιακά στην 1η θέση όπου και παρέμεινε μέχρι την πτώση της καρό σημαίας. Για τον Ισπανό, πρωταθλητή του MotoGP το 2010, 2012 και 2015, αυτή ήταν η δεύτερη νίκη του στο διάστημα που αγωνίζεται με την ομάδα από το Borgo Panigale και πανηγυρίστηκε δεόντως.

O άλλος αναβάτης της Ducati, ο Ιταλός Αντρέα Ντοβιτσιόζο, είχε μία πτώση στο 16ο γύρο στη στροφή Νο 5 και ενώ ήταν στην 3η θέση και εγκατέλειψε. Όπως δήλωσε, είχε βγει με 5-6 χιλιόμετρα παραπάνω από τους προπορευόμενους από τη στροφή Νο 4 και αυτό του έδινε πλεονέκτημα στην προσπάθειά του να τους πλησιάσει. Όμως ένα λάθος στο φρενάρισμα στην επόμενη στροφή, έφερε την πτώση και την εγκατάλειψη.

Με τη νίκη του αυτή ο Λορένθο προωθήθηκε στη 7η θέση της γενικής κατάταξης στους αναβάτες με 66 βαθμούς, όσους έχει και ο Ντοβιτσιόζο. Η Ducati είναι 2η στο πρωτάθλημα κατασκευαστών με 132 βαθμούς.

Ο Μαρκέθ πήρε μία σημαντική δεύτερη θέση στην Καταλονία, χάρη στην οποία διεύρυνε τη διαφορά του στο πρωτάθλημα MotoGP από το δεύτερο της κατάταξης Ρόσι στους 27 βαθμούς.

Κάνοντας πολύ δυνατή εκκίνηση, ο Μαρκ πέρασε στην πρώτη στροφή μπροστά από το Λορένθο, ο οποίος τον πέρασε στον επόμενο γύρο. Ο Μαρκ, κόλλησε πίσω από το συμπατριώτη του για τους 9 πρώτους γύρους του αγώνα, ψάχνοντας μία ευκαιρία να διεκδικήσει τη νίκη. Αφού συνειδητοποίησε ότι ήταν εξαιρετικά ριψοκίνδυνο να διατηρήσει το ρυθμό του Λορένθο, αρκέστηκε στους 20 βαθμούς της δεύτερης θέσης.

Δηλώσεις Μαρκέθ

«Ο σημερινός ήταν ένας αγώνας που έπρεπε να διαχειριστούμε με τον καλύτερο τρόπο και προσπάθησα να οδηγήσω έξυπνα. Σίγουρα στους πρώτους γύρους πίεσα πολύ γιατί ήταν σημαντικό να μείνω κοντά στο Jorge και να χτίσω μία διαφορά από αυτούς που ακολουθούσαν. Όταν φτιάξαμε διαφορά ασφαλείας, διαχειρίστηκα το ρυθμό μου. Έκοψα μάλιστα λίγο ρυθμό στους τελευταίους γύρους καθώς ήταν αδύνατο να ακολουθήσω το Lorenzo. Είδα πολλές πτώσεις που με έβαλαν σε σκέψεις περισσότερο απ’ ό,τι σε άλλους αγώνες. Κάποιες φορές το ελαστικό που επιλέγεις δεν έχει την αίσθηση ακριβώς που περιμένεις, όμως πιστεύω ότι η δεύτερη θέση είναι πολύ καλή για το πρωτάθλημα μια και φτάσαμε εδώ με διαφορά 23 βαθμών και πηγαίνουμε τώρα στο Assen με 27. Είναι καιρός να καταλάβουμε πώς είναι η κατάσταση και να προσπαθήσουμε να την διαχειριστούμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Κάναμε ένα λάθος στο Mugello και αυτό με έκανε να σκεφτώ πολλά. Βέβαια, όταν δε κερδίζεις, έχεις αυτή την αίσθηση  ότι κάτι λείπει. όμως ένας τερματισμός στο βάθρο είναι καλό αποτέλεσμα! Ίσως προκύψουν και άλλοι δύσκολοι αγώνες αλλά το καλό με εμάς είναι ότι ήμασταν σε καλή φόρμα σε όλους τους αγώνες μέχρι τώρα».

Επόμενος αγώνας του MotoGP στην πίστα του Άσσεν, στην Ολλανδία, 29 Ιουνίου – 1 Ιουλίου.