![](https://www.autoliveris.gr/w/wp-content/uploads/2023/06/Ferrari-Lemans23.jpg)
Ιστορική νίκη της Ferrari (video)
O 24ωρος αγώνας του Le Mans συμπλήρωσε 100 χρόνια και η FERRARI επέστρεψε στην κορυφή.
Ο επετειακός αγώνας των 24 Ωρών του Le Mans συνδυάστηκε από μια μεγάλη επιτυχία για τη FERRARI. Ήταν η πρώτη εμφάνιση του Ιταλού κατασκευαστή στην κορυφαία κατηγορία στον αγώνα, από το 1973 και σηματοδότησε την πρώτη της νίκη μετά το 1965.
Η νικήτρια τριάδα των Antonio Giovinazzi, James Calado και Alessandro Pier Guidi όμως δεν είχε εύκολο έργο. Άλλωστε η πρώτη θέση άλλαξε πολλές φορές… χέρια.
Τη νίκη διεκδικούσε και η ομάδα της TOYOTA έως ότου ο Ryo Hirakawa χάσει τον έλεγχο με αποτέλεσμα να προκληθούν ζημιές στο αυτοκίνητο. Όταν επέστρεψε από τα πιτς ήταν ένα γύρο πίσω από τη FERRARI 499P. Η οποία τελικά τελικά τερμάτισε πρώτη έχοντας 1′.27” διαφορά από την ΤΟΥΟΤΑ των Hirakawa, Brendon Hartley και Sebastien Buemi.
Η CADILLAC Racing κατέκτησε την τρίτη και τέταρτη θέση με τους Alex Lynn, Earl Bamber, Richard Westbrook και Renger van der Zande, Sebastien Bourdais και Scott Dixon.
![](https://www.autoliveris.gr/w/wp-content/uploads/2023/06/peugeot-LeMans-23.jpg)
Μια ακόμα FERRARI με τους Nicklas Nielsen, Antonio Fuoco και Miguel Molina ολοκλήρωσε την πρώτη πεντάδα. Στην πρώτη εμφάνιση του εντυπωσιακού 9Χ8, η PEUGEOT βρέθηκε στην όγδοη θέση με τους Paul di Resta, Jean-Eric Vergne και Mikkel Jensen.
στην όγδοη θέση. Το δεύτερο PEUGEOT βρέθηκε κάποια στιγμή να οδηγεί τον αγώνα, αλλά ο Gustavo Menezes τράκαρε στη μέση της νύχτας. Μετά από αρκετή ώρα στα πιτς τελικά τερμάτισε στη δωδέκατη θέση.